2013. december 19., csütörtök
Megjelent a Magyar Méhészeti Nemzeti Program!
Forrás: www.omme.hu
Tájékoztatjuk a Tisztelt Méhésztársakat, hogy 2013. december 16-án megjelent a 2013-2016. évi Magyar Méhészeti Nemzeti Program. A rendelet a megjelenéstől számított 3. napon lép hatályba. Az MVH a formanyomtatványokat most készíti, amint elkészülnek közzé tesszük honlapunkon illetve az MVH honlapján is elérhetővé válnak.
A rendelet száma: 118/2013 (XII.16) VM rendelet
Figyelem! Az MVH-ba történő benyújtás első időpontja 2014. január 4.
Mivel január 4-e szombatra esik, így 2014. január 6-tól lehet az MVH-ba a kérelmeket benyújtani. (A korábban benyújtott kérelmeket az MVH elutasítja!)
Az eddigi jól bevált gyakorlatnak megfelelően célszerű a kérelmeket először az OMME Központba benyújtani, az OMME tagsági igazolás kiállítása miatt. A kérelmek beadásához a 2014-es tagdíj befizetése szükséges! A nyomtatványokat az előző években már megszokott módon egyesületünk elkészíti, a szaktanácsadókon és a helyi egyesületeken keresztül mindenkinek rendelkezésére állnak.
(A 2013-2016-os Magyar Méhészeti Nemzeti Program teljes szövegét ITT töltheti le.)
2013. december 17., kedd
Csepegő méreg
Forrás: www.greenfo.hu
2013. december 1-jén életbe lépett három, a Syngenta és a Bayer által gyártott rovarölő szer korlátozása az Európai Unióban. A tudományosan szilárd, jogszerű, és az európai gazdák és fogyasztók általános érdekeinek védelmében született tilalmat a két vállalat jogi úton támadta meg. Tegnap a Greenpeace International, az Európai Méhészkoordináció és további 4 környezet- és fogyasztóvédő szervezet (Pesticides Action Network Europe, a ClientEarth, a Buglife és a SumOfUs) jelezte az Európai Bíróságon, hogy beszáll a perbe a két agrovegyipari cég ellen, mert mindenképpen meg kívánják védeni a méhekre káros három rovarölő szer részleges uniós korlátozását. (T-451/13, 14 August 2013 és a T-429/13, 19 August 2013 hivatkozási számú ügyek)
A 2013. december 1-jén életbe lépett tilalom a Syngenta és a Bayer által gyártott három, a neonikotinoidok közé tartozó rovarölő szert érint: a tiametoxámot, illetve az imidaklopridot és a klotianidint. Az Európai Bizottság a tilalmat az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) tudományos értékelése (Az EFSA tudományos értékelése imidakloprid, tiametoxám és klotianidin anyagokról: imidakloprid) alapján hozta, amely a vegyi anyagok méhekre gyakorolt veszélyeire fókuszált. A korlátozás az uniós tagállamok körében jelentős politikai támogatottságot kapott.
A Greenpeace nemzetközi szervezete szintén tegnap mutatta be annak a tudományos szabadföldi kutatásnak az eredményeit, amely felhívja a figyelmet arra, hogy a méhek több módon találkozhatnak a rovarirtó vegyszerekkel, mint gondolnánk. (6) A vizsgálat bemutatja, hogy azon haszonnövényeken megjelenő növekedési (guttációs) cseppek, melyek vetőmagjait bizonyos neonikotinoid rovarölő szerekkel kezelték (csávázták), nagyon jelentős koncentrációban tartalmazták a vegyszereket. Ez a mennyiség akár a folyadékból szomjukat oltó méhek halálát is okozhatja.
„A három vegyszer részleges korlátozása csak egy kis, de nagyon is szükséges lépés annak érdekében, hogy megmentsük az európai méheket. Így meg kell védenünk a korlátozást is azon agrovegyipari cégek támadásaitól, akik saját anyagi érdekeiket tartják szem előtt” – mondta Marco Contiero, a Greenpeace brüsszeli agrárkampányosa.
Az EFSA korábban a szükséges tudományos adatok hiányát állapította meg; a Greenpeace International ezért az év elején elvégzett kísérletében olyan kukoricanövények guttációs cseppjeit (a guttáció -cseppkiválasztás- során a növények levelein található nyílásokon keresztül folyadékcseppek választódnak ki) vizsgálta, melyek vetőmagja az azóta uniós korlátozás alá eső tiametoxámmal (gyártója a Syngenta) vagy klotianidinnal (gyártója a Bayer) volt kezelve, csávázva. A kutatás megállapította, hogy a kukoricanövény által kiválasztott guttációs folyadékban az érintett rovarölő szerek a szántóföldi permetezésnél engedélyezett, sőt akár annál jelentősebb hatóanyag-koncentrációban is jelen lehetnek. Ezek a cseppek tehát a méhek számára jelentős mérgezési kockázatot jelentenek. Az ehhez hasonló mérgezési lehetőségek pillanatnyilag még alig vizsgált, a beporzókra leselkedő veszélyforrások.
„Különösen fontos számunkra, hogy pont Magyarországon sikerült bemutatni ezen vegyszerek jelenlegi használatának veszélyeit, ahol a döntéshozók a méhgyilkos neonikotinoid rovarölők tilalmát az utolsó pillanatig ellenezték. Megállapítottuk, hogy az ilyen vegyszerekkel kezelt vetőmagokból kihajtott haszonnövények sarjadási cseppjei a méhek és más beporzók számára heteken át halálos dózisban tartalmaznak rovarölő szereket. Ez még egy faktorral növeli a neonikotinoidok méhekre kifejtett, eddig is elfogadhatatlan szintű kockázatait. Számunkra ez azt is jelenti, hogy a jelenleg életbe lépő korlátozás megalapozott, sőt annak további erősítése, kiterjesztése szükséges” – tette hozzá Simon Gergely, a Greenpeace Közép és Kelet Európai vegyi anyag szakértője.
Csepegő méreg: tanulmány a kukorica guttációs folyadékában megtalálható neonikotinoid rovarirtó szerekről - magyar nyelven >>>
vagy itt: Csepegő méreg tanulmány (1,3 MB pdf.)
2013. december 6., péntek
Küldöttgyűlés áprilisban
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület soron következő Országos Vezetőségi ülésének időpontja:
2014. március 8.
a Küldöttgyűlés időpontja:
2014. április 5.
Helyszín:
Károlyi Mihály Gimnázium, 1197 Budapest, XIX. kerület, Simonyi Zsigmond utca 33.
2014. március 8.
a Küldöttgyűlés időpontja:
2014. április 5.
Helyszín:
Károlyi Mihály Gimnázium, 1197 Budapest, XIX. kerület, Simonyi Zsigmond utca 33.
2013. december 5., csütörtök
Mézet Dévának
"Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni és meglátja, milyen sokan odaállnak mellé."
(Böjte Csaba)
Tajti Zoltán, a Tolna Megyei Méhész Egyesület elnöke körlevélben fordult a méhészegyesületek, tagszervezetek vezetőihez az idei "Mézet Dévának" mézgyűjtési akció részleteivel kapcsolatban. Az adományokat a Tolna megyei egyesület vezetősége a mézkirálynő jelenlétében adja át 2014 márciusában Déván Böjte Csaba testvérnek a magyar méhészek nevében. Aki szeretne méz felajánlásával csatlakozni az akcióhoz, jelezze a helyi egyesületénél, vagy személyesen is leadhatja hozzájárulását Kaposváron, Szekszárdon és Székesfehérváron a regionális rendezvényeken, illetve Budapesten, az OMME központban. További információk: Tajti Zoltán elnök, telefonszáma: 06-30-944-6726.
2013. december 4., szerda
Vacsora nótaszóval
Hagyományos évadzáró vacsorát tart nótaszóval, családtagok részvételével december 20-án 18 órától a Viktória étteremben az Örösi Pál Zoltán Debreceni Méhészegyesület. Részvételi díj 2000 Ft/fő. Aki részt szeretne venni a rendezvényen, december 15-ig jelentkezzen Kovácsné Nagy Juditnál, telefonszám: 06-30-910-0085.
2013. november 22., péntek
Ügyfélfogadási rend
A Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Debreceni Járási Hivatal Járási Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hivatalának ügyfélfogadási rendje (méz eladáshoz és vándorláshoz szükséges igazolások kiadása és egyéb ügyintézés)
Az ügyfélfogadás helyszínei:
Debrecen (4024 Debrecen, Kossuth utca 12-14.) Változott!!!
Hajdúsámson (4251 Hajdúsámson, Petőfi u. 2.)
Nyírábrány (4264 Nyírábrány, Ábrányi K. tér 6.)
Nyíracsád (4262 Nyíracsád, Kassai u. 4.)
Nyíradony (4254 Nyíradony, Kossuth u. 7.)
Vámospércs (4287 Vámospércs, Béke u. 3.)
Az ügyfélfogadás ideje:
Debrecen: kedd 8.00-12.00, szerda 8.00-15.00, csütörtök 8.00-12.00
Hajdúsámson szerda 10.30-11.30
Nyírábrány kedd 10.30-11.30
Nyíracsád szerda 10.00-11.00
Nyíradony szerda 9.00-10.00
Vámospércs 9.00-10.00
2013. november 21., csütörtök
A méhész kötelezettségei
A méhészkedést (méhtartást) minden év február végéig, az újonnan kezdett méhészkedést pedig e tevékenység megkezdésétől számított nyolc napon belül kell bejelenteni a méhek tartási helye szerint illetékes települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjénél, aki a méhészt nyilvántartásba veszi, és a nyilvántartást folyamatosan vezeti. Amennyiben a méhek állandó tartási helye nem a méhész lakóhelyével összefüggő területen (udvarban, kertben stb.) van, a méhész köteles a méhek tartási helyén a nevét, lakcímét, telefonszámát, a tartási helyen lévő méhcsaládok számát egy legalább 40x30 cm nagyságú táblán jól látható módon feltüntetni.
A méhész köteles a méhek tavaszi tisztuló kirepülése és a betelelés közötti időszakban a méhcsaládjait legalább három hetenként méhegészségügyi szempontból ellenőrizni, s ennek során mind a kifejlett méheken, mind a fiasítás teljes terjedelmén, valamint a kaptárhulladékon fertőző betegség tüneteit, illetve élősködők jelenlétét keresni. A vizsgálatnak ki kell terjednie a Varroa-atka jelenlétére, illetve az atkák számának változására.
Bejelentési kötelezettség alá tartozó betegségre utaló jelek, illetve bizonytalan jellegű elváltozások észlelése esetén a méhész haladéktalanul köteles értesíteni erről a méhegészségügyi felelőst vagy a hatósági állatorvost. Varroa-atkák felszaporodása esetén köteles az e rendeletben foglaltak szerinti gyógykezelést végrehajtani.
A méhész köteles tűrni és mindenben elősegíteni a hatósági állatorvos vagy a méhegészségügyi felelős által végzett vizsgálat, illetve egyéb intézkedés lefolytatását.
A méhészkedésre alkalmas, üres méhlakást (kaptárt, kast) úgy kell tárolni, hogy abba a méhek se a kijáró nyíláson, se az esetleges réseken ne juthassanak be. A méhészkedésre alkalmatlan, üres méhlakásokat meg kell semmisíteni. Használt méhlakást, annak tartozékait, méhészeti felszerelést csak a 6. számú mellékletben leírt fertőtlenítés után szabad másnak átadni.
Méheket fertőzött méhészetből vagy ismeretlen helyről származó mézzel etetni tilos.
Lépet szabadban, vagy méhcsalád és méhraj kaptárján kívül, méhek számára hozzáférhető helyen tartani tilos. Használt lépet csak engedélyezett műlépkészítő üzemben való ipari feldolgozásra lehet átadni, illetve eladni.
(A méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről
szóló 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet - a záró rendelkezések és a mellékletek kivételével - elolvasható ITT.)
2013. szeptember 15., vasárnap
Egyesületi program 2013-2014
Az Örösi Pál Zoltán Debreceni Méhészegyesület programjainak új helyszíne:
Lovarda, Egyetemi Kulturális és Konferencia Központ
Debrecen, Kassai út 26.
Új időpontban: 17 órai kezdéssel
Megközelíthető:
Trolival, 2-2A, 3-3A
Autóbusszal: 11, 16, 24, 24Y
Gyalogosan a Kassai úti főbejáraton, személygépkocsival a Laktanya utca felől, ingyenes parkolással.
2013. október 5., szombat: teleltetési bemutató
Helyszín: Tófalu, Nagy József méhészetének megtekintése.
A bemutató után kirándulás és ebéd Szilvásváradon, majd kisvasúttal felutazunk a Szalajka-völgybe.
Indulás 6 órakor Debrecenből busszal a Tesco parkolóból.
Visszaindulás: 18 órakor.
Részvételi díj: 2000 Ft/fő, jelentkezni szeptember 28-ig Kovácsné Nagy Juditnál, telefonszám: 06-30-910-0085.
Az elméleti előadások helyszíne: Lovarda, kezdés 17 óra
1. 2013. nov. 06. Visszatekintés az elmúlt szezonra, mi várható 2014-ben?
Előadó: Dr. Mészáros László, OMME-elnök
2. 2013. nov. 20. A méhanya jelentősége
Anyanevelés (argentin kisfilm az anyanevelésről)
Előadás: Illés Sándor méhanyanevelő
3. 2013. dec. 04. Méhbetegségek a termelés gátjai!
Nosema, nyúlós költésrothadás, védekezés, megelőzés.
Előadó: Dr. Csaba György
4. 2013. dec. 18. A méhészet jövedelmezőségét javító termékek
Előadó: Rádi Tibor méhészmester
5. 2013. dec. 20. Hagyományos évadzáró vacsora nótaszóval, családtagok részvételével a Viktória étteremben 18 órától
Részvételi díj: 2000 Ft/fő, jelentkezni dec. 15-ig.
6. 2014. jan. 08. Rendhagyó piknikes Szilveszter a Lovardában.
Bemutatja a Kijevi Apimondiát, állandó vendégünk Fritsch Ottó.
7. 2014. jan. 22. Méhészkedés NB-fekvőben.
Előadó: Ficzere Péter méhész (Gyöngyös)
8. 2014. febr. 05. Ahogy én méhészkedem 1/2 NB rakodóval.
Előadó: Kovács Ferenc méhész, vezetőségi tag.
9. 2014. febr. 19. Tavaszi fejlesztés, rajzásgátlás, felkészülés az akácra
Előadó: Dr. Ludányi István
10. 2014. márc. 5. Aktualitások a 2014. évi adózásról
Előadó: Krenovszkyné Lovász Andrea okleveles adószakértő
11. 2014. márc. 19. Közgyűlés - támogatási kérelmek leadása
Előadó: elnök, szaktanácsadó
A programok rendkívüli esetben változhatnak.
Programjainkhoz hasznos időtöltést kívánok!
Debrecen, 2013. szept. 10.
Balogh József elnök
Örösi Pál Zoltán Méhészegyesület
4034 Debrecen, Budai Nagy Antal utca 9. sz.
Telefon: (52) 348-102
Lovarda, Egyetemi Kulturális és Konferencia Központ
Debrecen, Kassai út 26.
Új időpontban: 17 órai kezdéssel
Megközelíthető:
Trolival, 2-2A, 3-3A
Autóbusszal: 11, 16, 24, 24Y
Gyalogosan a Kassai úti főbejáraton, személygépkocsival a Laktanya utca felől, ingyenes parkolással.
2013. október 5., szombat: teleltetési bemutató
Helyszín: Tófalu, Nagy József méhészetének megtekintése.
A bemutató után kirándulás és ebéd Szilvásváradon, majd kisvasúttal felutazunk a Szalajka-völgybe.
Indulás 6 órakor Debrecenből busszal a Tesco parkolóból.
Visszaindulás: 18 órakor.
Részvételi díj: 2000 Ft/fő, jelentkezni szeptember 28-ig Kovácsné Nagy Juditnál, telefonszám: 06-30-910-0085.
Az elméleti előadások helyszíne: Lovarda, kezdés 17 óra
1. 2013. nov. 06. Visszatekintés az elmúlt szezonra, mi várható 2014-ben?
Előadó: Dr. Mészáros László, OMME-elnök
2. 2013. nov. 20. A méhanya jelentősége
Anyanevelés (argentin kisfilm az anyanevelésről)
Előadás: Illés Sándor méhanyanevelő
3. 2013. dec. 04. Méhbetegségek a termelés gátjai!
Nosema, nyúlós költésrothadás, védekezés, megelőzés.
Előadó: Dr. Csaba György
4. 2013. dec. 18. A méhészet jövedelmezőségét javító termékek
Előadó: Rádi Tibor méhészmester
5. 2013. dec. 20. Hagyományos évadzáró vacsora nótaszóval, családtagok részvételével a Viktória étteremben 18 órától
Részvételi díj: 2000 Ft/fő, jelentkezni dec. 15-ig.
6. 2014. jan. 08. Rendhagyó piknikes Szilveszter a Lovardában.
Bemutatja a Kijevi Apimondiát, állandó vendégünk Fritsch Ottó.
7. 2014. jan. 22. Méhészkedés NB-fekvőben.
Előadó: Ficzere Péter méhész (Gyöngyös)
8. 2014. febr. 05. Ahogy én méhészkedem 1/2 NB rakodóval.
Előadó: Kovács Ferenc méhész, vezetőségi tag.
9. 2014. febr. 19. Tavaszi fejlesztés, rajzásgátlás, felkészülés az akácra
Előadó: Dr. Ludányi István
10. 2014. márc. 5. Aktualitások a 2014. évi adózásról
Előadó: Krenovszkyné Lovász Andrea okleveles adószakértő
11. 2014. márc. 19. Közgyűlés - támogatási kérelmek leadása
Előadó: elnök, szaktanácsadó
A programok rendkívüli esetben változhatnak.
Programjainkhoz hasznos időtöltést kívánok!
Debrecen, 2013. szept. 10.
Balogh József elnök
Örösi Pál Zoltán Méhészegyesület
4034 Debrecen, Budai Nagy Antal utca 9. sz.
Telefon: (52) 348-102
2013. szeptember 10., kedd
Apróhirdetések
Méhészettel kapcsolatos hirdetések feladása megjegyzés küldésével lehetséges. Ha a hirdetés már nem aktuális, egy újabb kommentben lehet ezt közölni a "Válasz" linkre kattintva. A bejelentkezett felhasználók utólag törölhetik is az eredeti hirdetés szövegét.
A legfrissebb hirdetések az "Utolsó hozzászólások" rovatban is megjelennek a jobb oldali sávban.
A honlappal kapcsolatos probléma esetén segítségkérés vagy javaslat, észrevétel ezen az email-címen: zoltan.pastor@yahoo.com, vagy a jobb oldali sávban lévő Kapcsolatfelvételi űrlap használatával.
A legfrissebb hirdetések az "Utolsó hozzászólások" rovatban is megjelennek a jobb oldali sávban.
A honlappal kapcsolatos probléma esetén segítségkérés vagy javaslat, észrevétel ezen az email-címen: zoltan.pastor@yahoo.com, vagy a jobb oldali sávban lévő Kapcsolatfelvételi űrlap használatával.
2013. szeptember 5., csütörtök
Méhlopás Debrecenben
Debrecen Halápi Csárda melletti útról, 2013. május 21-25 között, ismeretlen tettesek eltulajdonítottak NB24-es kaptárokat. A kaptárok leírása: vállalati kétcsaládos NB-24. Ereszes jellegű alu, vagy horganyzott lemez tetőborítás, alatta PVC padló, vagy lágy PVC lemez. A fedél alatt belül fehér POLIFOAM hőszigetelő, ami nem volt rögzítve.
A kaptárok fedelébe középen egy M8 - as menetű laposvas van beleszerelve. Középen a választó deszkánál pedig egy speciális kulccsal működtethető M8-as csavar van beépítve (nem volt becsavarva).
Aki információval rendelkezik a kaptárokról, kérjük jelentkezzen az alábbi elérhetőségen.
Kuszka János - 06-30 - 289-38-07
A kaptárok fedelébe középen egy M8 - as menetű laposvas van beleszerelve. Középen a választó deszkánál pedig egy speciális kulccsal működtethető M8-as csavar van beépítve (nem volt becsavarva).
Aki információval rendelkezik a kaptárokról, kérjük jelentkezzen az alábbi elérhetőségen.
Kuszka János - 06-30 - 289-38-07
2013. szeptember 1., vasárnap
Méhlopás Hajdú-Bihar megyében
Debrecen, Csere erdő szélen, a Panoráma út mellől április 23-án hajnalra elloptak 10 db 18 keretes, valamint 7 db 24 keretes NB kaptárt méhekkel. A kaptárok egyedi készítésűek, jelölés nélküliek.
Ha valaki bármilyen információt tud az esettel kapcsolatban, hívja a Hajdú-Bihar megyei szaktanácsadót.
Tel: 30/635-1263.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)